Arkady Fiedler przetestował hybrydową Toyotę RAV4 w Arktyce

Ekstremalny sprawdzian zaliczony

2020-02-05

Polski podróżnik Arkady Fiedler zakończył wyprawę o nazwie Arctic Drive. Za kierownicą seryjnego SUV-a RAV4 Hybrid z elektrycznym napędem na cztery koła AWD-i dotarł do Przylądka Północnego, najdalej wysuniętego na północ skrawka Europy.

Arkady Fiedler w drodze był 22 dni. W tym czasie pokonał 9488 km przez Danię i Norwegię na Nordkapp, a w drodze powrotnej przez Finlandię. Arkady Fiedler odwiedził m.in. Vardø, najbardziej na wschód wysunięte miasto Norwegii, a także Murmańsk w Rosji. Całą trasę przejechał hybrydową Toyotą RAV4 prosto z salonu, bez żadnych mechanicznych przeróbek czy tuningu.

Podróż marzeń za kierownicą Toyoty RAV4 Hybrid

Hybrydowa Toyota nie zawiodła oczekiwań podróżnika. Szóstego dnia podróży Arkady Fiedler tak skomentował wyprawę za kierownicą RAV4:

„Szóstego dnia wita nas śnieg. Im bliżej koła polarnego, tym jest go więcej, temperatura spada grubo poniżej zera. Auto mimo braku opon z kolcami (łańcuchy w bagażniku) radzi sobie bardzo dobrze. Na oblodzonych podjazdach napęd na cztery koła mocno wspiera. Trzy silniki świetnie ze sobą współgrają. Z kilometra na kilometr nabieram coraz większej pewności, prowadząc samochód. Docieramy do granicy koła podbiegunowego”.

Toyota RAV4 Hybrid

Kilka dni później Arkady Fiedler relacjonował:

„Po przejechaniu 5400 km spełniłem jedno ze swoich podróżniczo-motoryzacyjnych marzeń. Docieram autem na Przylądek Północny, po drodze doświadczając zimowo-drogowej przygody. Jadę autem nie byle jakim – hybrydową Toyotą RAV4 z napędem na cztery koła, którą poznaję i testuję. Samochód bardzo mi się spodobał”.

Przez Arktykę na seryjnych oponach

Latem droga wiodąca na Przylądek Północny to popularny i bardzo przyjemny szlak. Inaczej rzecz się ma zimą. Drogi są mocno oblodzone, często zaśnieżone, a niekiedy wręcz zamknięte dla ruchu. Szukanie objazdów wydłużyło zaplanowaną przez polskiego podróżnika trasę o ponad 1000 km.

Dodać do tego należy zmienną pogodę. Siarczysty mróz i gęsty śnieg mógł bardzo szybko zamienić się w wichurę i intensywny deszcz po tym, jak w ciągu doby temperatura podniosła się o 15 stopni. Mimo to Arkady Fiedler nie używał opon z kolcami ani łańcuchów, lecz zwykłych zimowych kół. W wielu miejscach – jak zaznaczał sam podróżnik – bardzo mu pomógł automatycznie załączany napęd na cztery koła.

Toyota RAV4 Hybrid
Najoszczędniejszy SUV z napędem 4x4

„Wybierając się w podróż, zadałem sobie pytanie, czy hybrydowa Toyota RAV4 nadaje się do overlandingu i czy może być dobrą alternatywą dla tradycyjnych wyprawowych terenówek. Odpowiedź brzmi – tak. Auto nie zawiodło mnie, dało pewność, że dotrę do celu, a jednocześnie komfort, którego nie doświadczałem na wcześniejszych długich wyprawach” – tak Arkady Fiedler podsumował jazdę hybrydową Toyotą RAV4.

„Ekonomika jazdy pozytywnie mnie zaskoczyła. W pełni zapakowane auto z bagażnikiem na dachu, zwiększającym zużycie paliwa o 2 litry, spaliło średnio 7,9 litrów na 100 kilometrów. W porównaniu do SUV-a napędzanego 2-litrowym silnikiem Diesla, który towarzyszył mi podczas podróży przez Azję – w podobnych warunkach wyprawowych, z podobnym załadunkiem i z tym samym bagażnikiem na dachu – RAV4 okazał się o całe 2 l/100 km bardziej oszczędny. Auto hybrydowe zdecydowanie poleciłbym wszystkim tym, którzy zastanawiają się nad oszczędnym SUV-em, ale boją się w pełni elektrycznego napędu. Hybryda zdecydowanie wygrywa z dieslem i autem benzynowym” – podkreślił podróżnik.

Toyota RAV4 Hybrid – auto na długie wyprawy

Toyota RAV4 Hybrid z napędem 4x4 świetnie się sprawdza podczas dalekich wypraw. Inteligentny, elektryczny napęd na cztery koła, a także solidna, stabilna, bardzo sztywna konstrukcja oparta na platformie TNGA i nisko położony środek ciężkości oraz pakiet zaawansowanych systemów Toyota Safety Sense zapewniają bezpieczną jazdę.

Toyota RAV4 Hybrid to przestronne, komfortowe auto średniej wielkości. Jego bagażnik ma pojemność 580 l lub 1690 l po złożeniu kanapy, a dodatkowy sprzęt można zmieścić także w przyczepie o masie do 1650 kg. Samochód wyposażony w układ hybrydowy oparty na silniku benzynowym 2,5 l i dwóch silnikach elektrycznych oraz trzecim napędzającym tylną oś ma moc 222 KM. Od 0 do 100 km przyspiesza w 8,1 s. Średnie zużycie paliwa wynosi od 5,6 l/100 km.

Toyota RAV4 Hybrid
Podróżnik z motoryzacyjną pasją

Arkady Paweł Fiedler jest nie tylko pasjonatem podróży, lecz również producentem filmów podróżniczych i autorem książek. Zorganizował wyprawy klasycznymi samochodami przez Afrykę i Azję, a także jako pierwszy człowiek w historii przejechał w 2018 roku kontynent afrykański z południa na północ samochodem elektrycznym bez żadnego wsparcia, korzystając wyłącznie z zastanej infrastruktury elektrycznej. Projekt ten został nominowany do nagrody TRAVELERY National Geographic.

Autor książki „Maluchem przez Afrykę” jest wnukiem wybitnego pisarza i podróżnika Arkadego Adama Fiedlera, autora takich publikacji jak „Dywizjon 303”, „Orinoko” i „Kanada pachnąca żywicą”.

Dowiedz się więcej

Toyota liderem rynku Toyota liderem rynku 5857 rejestracji modeli marki w styczniu Toyota liderem rynku samochodowego w Polsce Toyota liderem rynku samochodowego w Polsce Sprawdź szczegóły Zimowa wyprawa na Nordkapp Zimowa wyprawa na Nordkapp Zobacz relację z tej przygody Black Edition by JBL Black Edition by JBL Poznaj edycję limitowaną RAV4 Hybrid Hybrydy pomostem do aut elektrycznych Hybrydy pomostem do aut elektrycznych Poznaj dokonania Toyoty Toyota RAV4 liderem rynku SUV-ów Toyota RAV4 liderem rynku SUV-ów 10 milionów sprzedanych egzemplarzy Toyota ponownie liderem na polskim rynku Toyota ponownie liderem na polskim rynku Sprawdź dane z lutego 2020 roku Toyota Motor Europe ze wzrostem sprzedaży Toyota Motor Europe ze wzrostem sprzedaży Ponad milion sprzedanych aut w 2019 roku Arkady Fiedler przetestuje RAV4 Hybrid Arkady Fiedler przetestuje RAV4 Hybrid Dowiedz się więcej Toyota RAV4 Plug-in Hybrid Toyota RAV4 Plug-in Hybrid Nowa flagowa hybryda Toyoty zadebiutuje w 2020 roku Niższe ceny hybryd Niższe ceny hybryd RAV4 i Camry tańsze o 7,3%, Yaris, Corolla i Toyota C-HR – o 1,5% Toyota Connected Car Toyota Connected Car Poznaj usługi łączności mobilnej