Toyota obniża ceny hybryd

Od 1 stycznia obowiązuje znowelizowana ustawa o podatku akcyzowym

2020-01-08


W związku z nowelizacją ustawy o podatku akcyzowym Toyota wprowadza EkoBonus na samochody hybrydowe. Tym samym oddaje nabywcom korzyści z nowych, niższych stawek akcyzy. EkoBonus na Camry Hybrid i RAV4 Hybrid z rocznika 2020 wynosi 7,3%, Yaris, Corolla i Toyota C-HR z napędem hybrydowym
są tańsze o 1,5%.
Niższe ceny hybryd Toyoty

Od 1 stycznia 2020 roku obowiązuje znowelizowana ustawa o podatku akcyzowym. Stawki akcyzy na elektryczne samochody hybrydowe z silnikami do 3,5 l są teraz niższe o połowę.

W odpowiedzi na to Toyota – największy producent hybryd – wprowadza tzw. EkoBonus. Modele Yaris Hybrid, Corolla Hybrid oraz Toyota C-HR Hybrid z rocznika 2020 są teraz tańsze o 1,5%. RAV4 i Camry 2020 z napędem hybrydowym 2,5 l są dostępne z EkoBonusem 7,3%.

Niższa akcyzy na hybrydy. Co to oznacza?

Obecnie na auta z silnikami do 2 litrów obowiązuje akcyza na 3,1%, a na pojazdy z silnikami o większej pojemności skokowej – 18,6%. Nowe przepisy dotyczą samochodów hybrydowych nieładowanych z zewnętrznej sieci. Stawki akcyzy dla hybryd zostały obniżone o połowę – odpowiednio do 1,55% i 9,3%.

Należy zaznaczyć, że podatek akcyzowy jest liczony od ceny zakupu przez importera i obejmuje cenę hurtową producenta oraz cło. Nie jest natomiast naliczany od kosztów dystrybucji i marży oraz podatku VAT. Z tego powodu wpływ obniżki akcyzy na cenę detaliczną auta jest nieco mniejszy i wynosi odpowiednio 1,5% oraz 7,3%.

Zmiana dotyczy samochodów sprowadzonych do kraju po 1 stycznia 2020 roku.

Przyszłość elektromobilności

Nowelizacja ustawy o akcyzie rozszerza program elektromobilności o kolejną grupę zelektryfikowanych aut – niskoemisyjne samochody hybrydowe, których silnik elektryczny jest zasilany energią odzyskiwaną podczas hamowania oraz optymalizacji pracy silnika benzynowego.

Przed tymi zmianami program obejmował samochody elektryczne (całkowicie zwolnione z akcyzy), oraz hybryd plug-in z silnikiem spalinowym do 2 l (zwolnione z akcyzy do końca 2020 roku).

Nowe przepisy obniżają akcyzę do 9,3% także dla hybryd plug-in o pojemności silnika od 2 do 3,5 litrów.

Główny cel – szybsza redukcja emisji spalin

Wchodzące w życie zmiany mają nie tylko zwiększyć atrakcyjność i popularność hybryd. Głównym ich celem jest redukcja emisji szkodliwych substancji oraz dwutlenku węgla, a tym samym poprawa jakości powietrza.

Hybrydy od lat należą do głównego nurtu motoryzacji. Ich roczna sprzedaż przekracza już 1,5 miliona egzemplarzy. Na drogach całego świata porusza się już ponad 14 milionów hybryd Toyoty, a to oznacza 110 milionów ton CO2 mniej.

W Polsce pojazdy hybrydowe to najpopularniejszy i najbardziej przystępny rodzaj niskoemisyjnych samochodów. Ich roczna sprzedaż w naszym kraju sięga kilkudziesięciu tysięcy egzemplarzy.

Dowiedz się więcej

System powiadamiania ratunkowego eCall System powiadamiania ratunkowego eCall Sprawdź, jak działa Toyota sprzedała w Polsce 55 000 hybryd Toyota sprzedała w Polsce 55 000 hybryd Sprawdź popularne modele Samochody hybrydowe Samochody hybrydowe Samochody rodzinne Samochody rodzinne Toyota liderem rynku w lutym Toyota liderem rynku w lutym Corolla, RAV4 i Yaris najpopularniejszymi samochodami Toyota Camry Toyota Camry Najpopularniejsze średniej wielkości auto na świecie Toyota RAV4 w wersji Adventure Toyota RAV4 w wersji Adventure Poznaj atuty SUV-a w wersji specjalnej Toyota liderem rynku Toyota liderem rynku 5857 rejestracji modeli marki w styczniu Toyota liderem rynku samochodowego w Polsce Toyota liderem rynku samochodowego w Polsce Sprawdź szczegóły Odświeżona Toyota Camry Odświeżona Toyota Camry Sprawdź, jak się zmienił ten sedan Zimowa wyprawa na Nordkapp Zimowa wyprawa na Nordkapp Zobacz relację z tej przygody HYBARI – wodorowo-elektryczny pociąg hybrydowy HYBARI – wodorowo-elektryczny pociąg hybrydowy Dowiedz się więcej