Welwalk WW-2000

Nowa generacja robota rehabilitacyjnego Toyoty

2019-11-22


Welwalk WW-2000 Toyoty to nowy robot, który służy do rehabilitacji osób dotkniętych paraliżem nóg. Urządzenie automatycznie wykrywa stopień zaburzenia chodu i dostosowuje poziom ćwiczeń do pacjenta.

Nowy robot Welwalk WW-2000 powstał, by pomagać pacjentom szybciej wracać do pełnej sprawności. Jego łatwe w użyciu funkcje wspierania procesu rehabilitacji są oparte na teorii uczenia motorycznego.

W porównaniu z poprzednikiem – modelem Welwalk WW-1000 – ma wiele usprawnień. Dodano tu m.in. funkcje wyświetlania ustawień w czasie rzeczywistym, aby jeszcze skuteczniej niwelować zaburzenia chodu, a także funkcje gry, które podtrzymują motywację pacjentów, by kontynuowali rehabilitację. Rozwiązania te ułatwiają pracę rehabilitantów i sprawiają, że trening chodzenia jest wydajniejszy.

Welwalk WW-1000 był dostarczany do szpitali i przychodni na zasadzie wynajmu. Jego następcę – Welwalk WW-2000 – można będzie również kupić.

Nad robotami rehabilitacyjnymi Toyota pracuje od 2007 roku, współpracując m.in. z Fujita Health University w Toyoake City, w prefekturze Aichi. Testy pilotażowe pierwszych robotów rozpoczęły się w 2011 roku. W 2017 roku Toyota wprowadziła na rynek pierwszy produkt firmy, który uzyskał homologację jako produkt medyczny – Welwalk WW-1000. Rok później otrzymał on nagrodę Robot Award w ósmej edycji konkursu Ministerstwa Gospodarki, Handlu i Przemysłu Japonii. Do dziś jest stosowany w około 80 japońskich szpitalach i przychodniach.

Specyfikacja Welwalk WW-2000
Nazwa techniczna Robot wspomagający zwiększanie zakresu ruchu oraz elastyczność i zdolność rotacji
Zarejestrowana nazwa Welwalk WW-2000 (numer certyfikatu urządzenia medycznego: 301AFBZX00046000)
Cena (bez podatku konsumpcyjnego) Urządzenie: 23,5 mln jenów, 24,5 mln jenów na Okinawie (sugrowana cena producenta) Koszty serwisu: 50 tys. jenów na miesiąc × 60 miesięcy (począwszy od drugiego roku użytkowania)
Konstrukcja 1. Kompleksowe urządzenie zawierające m.in. bieżnię, robotyczne nogi, ekran i panel dotykowy.
2. Robotyczne nogi montuje się na nogach pacjentów, wspomagają zginanie kolan i stawianie kroków.
Funkcje 1. Funkcja wspierania procesu rehabilitacji oparta na teorii uczenia motorycznego

-Możliwość dostosowania poziomu wsparcia do potrzeb pacjenta. Urządzenie od początku animuje naturalny chód i zapewnia dostosowany do pacjenta poziom ćwiczeń, zmniejszając obciążenie terapeuty.

-Automatyczne rozpoznanie nieprawidłowego chodu Zestaw czujników wykrywa zaburzenia chodu i mierzy poziom nieprawidłowości chodzenia w czasie rzeczywistym. Urządzenie automatycznie wyświetla pożądane zmiany ustawień, które mogą przyspieszyć poprawę sprawności pacjenta.

-Informacje zwrotne i funkcja gry do motywowania pacjenta Informacje zwrotne są wyświetlane na ekranie przed pacjentem oraz sygnalizowane dźwiękowo. Dotyczą m.in. postawy podczas chodzenia oraz liczby kroków. Funkcja gry sprawia, że rehabilitacja jest bardziej przyjemna i pomaga utrzymać motywację do dalszych ćwiczeń.

2. Łatwość użycia w ośrodkach medycznych

-Prosta konstrukcja i intuicyjne funkcje, łatwe zakładanie i ekran dotykowy do zarządzania robotem
-Udoskonalone zarządzanie danymi:
status ćwiczenia jest podawany w czasie rzeczywistym, a obiektywne dane i pomiary można nagrać i odtworzyć.
Wymiary i masy Wymiary zewnętrzne: szerokość 1 200 mm, długość 2 570 mm, wysokość 2 380 mm
Masa urządzenia: około 700 kg
Masa robotycznej nogi: około 6 kg
Produkcja Fabryka Motomachi, Toyota Motor Corporation

Dowiedz się więcej

Wielkogabarytowe ciężarówki na wodór Wielkogabarytowe ciężarówki na wodór Testy ruszą wiosną 2022 roku Wodorowy generator prądu Wodorowy generator prądu Wspólny projekt Toyoty i Energy Observer Developments Moving e – mobilny system zasilania awaryjnego Moving e – mobilny system zasilania awaryjnego Wspólny projekt Toyoty i Hondy Owocna współpraca Toyoty i CaetanoBus Owocna współpraca Toyoty i CaetanoBus Autobus z wodorowym napędem Rozpoczęły się testy generatora na ogniwa paliwowe Rozpoczęły się testy generatora na ogniwa paliwowe Toyota rozpoczyna produkcję nowego silnika Toyota rozpoczyna produkcję nowego silnika Dowiedz się więcej Toyota e-Palette w specjalnej edycji Tokyo 2020 Toyota e-Palette w specjalnej edycji Tokyo 2020 Dowiedz się więcej Nowa Toyota C-HR Concept Nowa Toyota C-HR Concept Nowa wizja przyszłości Toyota Central Europe liderem sprzedaży aut użytkowych Toyota Central Europe liderem sprzedaży aut użytkowych Więcej Nowy rekord Toyoty w Polsce Nowy rekord Toyoty w Polsce Ponad 200 000 sprzedanych hybryd Części do klasycznych modeli i aut z linii GR Części do klasycznych modeli i aut z linii GR Sprawdź szczegóły Corolla zdominowała polski rynek flotowy Corolla zdominowała polski rynek flotowy Dowiedz się więcej