Toyota AYGO X została zaprojektowana na platformie GA-B w architekturze TNGA (Toyota New Global Architecture). Pierwszym samochodem zbudowanym na tej platformie był nowy Yaris, który zdobył tytuł Europejskiego Samochodu Roku 2021, zaś drugim – zupełnie nowy crossover segmentu B, Yaris Cross. Teraz rozwiązanie to wkracza do kolejnego segmentu.
„Segment A jest dla nas bardzo ważny. To za jego sprawą Toyota zyskuje wielu nowych klientów. A ponadto dzięki niemu realizujemy nasz priorytet, by każdemu zapewniać odpowiedni dla niego środek transportu” – tak decyzję o tym motywował Andrea Carlucci, wiceprezydent ds. produktu i marketingu Toyota Motor Europe
Projektanci Toyoty postanowili na nowo zdefiniować segment A. Nad nowym crossoverem pracował zespół ze studia ED2 (Toyota European Design and Development) pod Niceą. Swoją wizję małego miejskiego auta po raz pierwszy zaprezentował on w marcu 2021 roku. Był to koncepcyjny model Aygo X prologue.
Toyota AYGO na rynku pojawiła się w 2005 roku. Samochód ten od razu stał się czymś więcej niż tylko najbardziej przystępnym modelem Toyoty w Europie. Obok Toyoty C-HR jest to najbardziej lifestyle’owy miejski model marki, który zachwyca nowoczesną stylistyką trafiającą zwłaszcza w gust młodej grupy kierowców.
Projektanci Toyoty zauważyli, że klienci oczekują od samochodów czegoś szczególnego, czegoś, co pozwoli im wyrazić siebie i zademonstrować własny styl. Projektanci ED2 postanowili stworzyć samochód specjalnie dla takich osób, za punkt wyjścia biorąc model AYGO.
„Każdy zasługuje na to, by mieć atrakcyjne, modne auto. Gdy patrzę na Aygo X, z dumą mogę potwierdzić, że zespół ED2 stworzył właśnie taki samochód. Jestem przekonany, że nowa Toyota wprowadzi do segmentu A prawdziwą rewolucję” – podkreślił Ian Cartabiano, prezydent ED2.
Koncept Aygo X prologue spotkał się z bardzo pozytywnym przyjęciem przez opinię publiczną. Model zwracał uwagę intrygującym dwukolorowym designem nadwozia i specjalnie opracowanym, lśniącym kolorem Sparkling Chilli Red.
Projektowanie wersji produkcyjnej – Aygo X – zostało przeniesione do działu designu Toyota Motor Europe w Belgii. Tam styliści bezpośrednio współpracowali z działem badań i rozwoju oraz planowania produktu, aby jak najwierniej przekształcić koncepcyjny model nowego auta w rzeczywisty produkt.
Nowa Toyota Aygo X zachwyca śmiałą, dwukolorową stylistyką nadwozia. Opadająca ku tyłowi linia dachu sprawia, że samochód wygląda bardziej sportowo. Z przodu zaawansowane technologicznie światła tworzą dla maski ramę nawiązującą do kształtu skrzydeł. Duży, nisko osadzony grill, światła przeciwmgielne i osłona podwozia zostały uformowane w motyw sześciokąta. Odważną stylistykę auta podkreślają duże koła, których średnice łącznie odpowiadają 40% długości nadwozia.
Chcąc podkreślić wyrazisty charakter modelu Augo X, Toyota sięgnęła po kolory naturalnych przypraw, takich jak delikatna zieleń kardamonu, czerwień chilli, ciepły beż imbiru czy stonowany, niebieskawo-zielony odcień jałowca (juniper). Każdy z tych kolorów tworzy kontrastującą kompozycję z czarnym dachem i tyłem nadwozia.

Nietuzinkowe kolory pojawiają się także we wnętrzu auta – na desce rozdzielczej i konsoli centralnej. Po bliższym przyjrzeniu się siedzeniom można zauważyć, że w strukturę materiału tapicerki został wkomponowany znak „X”. Nazwa Aygo X znalazła także subtelne odzwierciedlenie w wyglądzie przednich świateł.
„Dwukolorowe nadwozie Aygo X natychmiast zwraca uwagę. Jego kompozycja to integralna część stylistyki auta” – zaznacza Anastasiia Stoliarova, manager ds. planowania produktu odpowiedzialna za Aygo X w Toyota Motor Europe.
Klienci, którzy jako pierwsi zdecydują się na zakup nowego modelu, będą mieli do wyboru limitowaną wersję Aygo X z lakierem Cardamom i akcentami w matowym pomarańczowym kolorze Mandarina, a także matowoczarnymi felgami aluminiowymi. Akcenty w kolorze Mandarina znajdą się także we wnętrzu – na panelach wykończeniowych i tapicerce.
Nowa Toyota Aygo X to zupełnie nowa, unikalna propozycja w segmencie A. Samochód powstał na sprawdzonej platformie GA-B, dostosowanej do mniejszych wymiarów. Tylna część platformy została zmniejszona, skrócono przedni i tylny zwis.
Nowy miejski crossover ma długość 3700 mm i jest o 235 mm dłuższy od swojego poprzednika. Rozstaw osi jest większy od AYGO 2. generacji o 90 mm. Przedni zwis jest o 72 mm krótszy niż w Yarisie. Podwozie nowego modelu umożliwia zastosowanie 18'' kół.
Aygo X to model zaprojektowany z myślą o sprawnym poruszaniu się po mieście, dlatego jest wyjątkowo zwinny. Jego promień skrętu wynosi 4,7 m, co jest jednym z najlepszych wyników w segmencie.
Nadwozie jest o 125 mm szersze niż w przypadku poprzednika i wynosi 1740 mm. W wyniku tego przednie fotele zostały rozsunięte o 20 mm, zwiększając przestrzeń na wysokości ramion o 45 mm. Bagażnik również jest jednym z największych w segmencie. Jego długość wzrosła o 125 mm, a pojemność o 63 l – do wartości 231 l.
Dach Toyoty Aygo X kształtem nawiązuje do dachu japońskiej pagody, zachowując w przybliżeniu wymiary znane z poprzedniego modelu. Wnętrze zyskało na wygodzie i przestronności m.in. za sprawą większej wysokości auta, która wzrosła o 50 mm – do 1510 mm.
Do jazdy po europejskich drogach został dostosowany również układ kierowniczy. Do wyboru jest m.in. nowa, opcjonalna przekładnia S-CVT, która sprawia, że Aygo X jest jednym z najbardziej zrywnych samochodów w segmencie. Przekładnia pracuje płynnie i intuicyjnie, zapewniając bardzo dobrą równowagę między osiągami a zużyciem paliwa.
Aygo X prowadzi się niezwykle pewnie i stabilnie, do czego przyczynia się wiele różnych elementów konstrukcji.

Uwagę należy zwrócić przede wszystkim na większy prześwit i bardziej masywne nadwozie, typowe dla crossovera. Pozycja za kierownicą jest wyższa o 55 mm, co zapewnia lepszą widoczność. W tym samym celu zwiększono o 10% kąt nachylenia słupka A, który wynosi teraz 24°.
Stabilność prowadzenia poprawia także większa sztywność nadwozia i mniejsze jego przechyły podczas jazdy. Większe koła i opony dobrze współpracują ze sprawdzonym zawieszeniem, opracowanym w technologii TNGA.
Przestronna kabina Aygo X została wygłuszona dodatkowymi materiałami izolacyjnymi, co o 6% poprawiło warunki rozmowy podczas jazdy (Articulation Index). Są one teraz jednymi z najlepszych w segmencie.
Podczas prac projektowych nad Aygo X Toyota ponownie nawiązała współpracę z marką JBL. Opracowała ona opcjonalny system audio klasy premium precyzyjnie dostosowany do warunków panujących we wnętrzu tego modelu. System ten składa się z 4 głośników, wzmacniacza o mocy 300 W oraz 200-milimetrowego subwoofera zainstalowanego w bagażniku. Nagłośnienie marki JBL zapewnia czyste, bogate brzmienie oraz mocne basy.
Toyotę Aygo X będzie można opcjonalnie wyposażyć w składany materiałowy dach – będzie to pierwszy crossover segmentu A z takim udogodnieniem. Nowa konstrukcja owiewki poprawia trwałość i solidność dachu.
Toyota Aygo X została wyposażona w wiele najnowszych rozwiązań i zaawansowanych technologii. Klienci będą mogli pozostać w kontakcie ze swoim Aygo X za pośrednictwem systemu Toyota Smart Connect i aplikacji MyT na smartfony. Będą mogli sprawdzać lokalizację pojazdu przez GPS, monitorować swój styl jazdy, poziom paliwa czy różnego rodzaju ostrzeżenia. Komfort korzystania z auta podnosi także duży, 9'' ekran dotykowy, bezprzewodowa stacja do ładowania telefonu i nastrojowe oświetlenie.
W wyższych wersjach wyposażenia dostępny będzie najnowszy system multimedialny, a także nawigacja oparta na chmurze. Będzie ona na bieżąco dostarczała informacji o trasie i inne usługi oparte na połączeniu z internetem. Technologia chmury umożliwia systematyczne bezprzewodowe aktualizacje systemu oraz wprowadzanie do niego nowych usług. Toyota Smart Connect oferuje również przewodową i bezprzewodową łączność ze smartfonem za pośrednictwem Android Auto™ i Apple CarPlay®.
Niewątpliwym atutem Aygo X są również przednie światła główne w technologii Full LED. Światła do jazdy dziennej i kierunkowskazy składają się z dwóch diod otoczonych subtelną listwą świetlną, która o każdej porze dnia podkreśla charakterystyczny profil auta.
„Przednie światła sprawiają, że Aygo X ma wyraz skupienia i pewności siebie. W Toyocie tego rodzaju stylistykę nazywamy Keen Look” – powiedział Tadao Mori, dyrektor ds. stylistyki w Toyota Motor Europe.

Aygo X na wszystkich rynkach bez dopłaty będzie wyposażony w pakiet systemów bezpieczeństwa czynnego Toyota Safety Sense 2.5. Czujnik radarowy, który zastąpi dotychczasową technologię laserową, ma większą czułość i zasięg, dzięki czemu systemy TSS 2.5 będą działały również przy większych prędkościach.
Nowy crossover będzie wyposażony w takie technologie, jak m.in. układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia (PCS), nowy system wykrywania pieszych w dzień i w nocy oraz rowerzystów w dzień, system wspomagania kierownicy w razie ryzyka zderzenia, inteligentny tempomat adaptacyjny (IACC), asystent utrzymania pasa ruchu (LTA) oraz system Collision Mitigation Support.
Aygo X ma też wzmocnione nadwozie, które skutecznie pochłania siłę uderzenia.
Toyota Aygo X została zaprojektowana tak, aby maksymalnie obniżyć koszty użytkowania. Nowy model ma najniższą masę nieresorowaną ze wszystkich samochodów segmentu A i B, co przyczynia się do niskiego zużycia paliwa. Bardzo dobre właściwości aerodynamiczne auta to m.in. efekt dopracowanego kształtu przedniego zderzaka i nadkoli. Tylne nadkola zostały tak uformowane, by kierować przepływ powietrza z dala od opon, w stronę tyłu samochodu.
Aygo X będzie wyposażone w 3-cylindrowy silnik 1KR-FE o pojemności 1,0 litra. Został on udoskonalony, aby spełnić nowe europejskie normy. Według wstępnej oceny silnik Aygo X zużywa 4,7 l/100 km benzyny i emituje 107 g/km CO2.
Nowa Toyota Aygo X – zaprojektowana i wyprodukowana w Europie dla europejskich klientów – będzie wyznacznikiem stylu w europejskich miastach. Auto zadebiutuje w salonach Toyoty w 2022 roku.
Silnik | |
Typ | 1KR-FE, 3-cylindrowy, rzędowy, pojemność 1,0 l |
Mechanizm zaworów | 12 zaworów DOHC, napęd łańcuchowy z VVT-i |
Wtrysk paliwa | elektroniczny |
Pojemność skokowa cm3 | 998 |
Średnica cylindra x skok tłoka mm | 71 x 84 |
Stopień sprężania (:1) | 11,8 |
Moc maksymalna KM (kW) / obr./min | 72 (53) / 6000 |
Maksymalny moment obrotowy Nm / obr./min | 93 / 4400 |
Przekładnia | S-CVT | MT |
Typ | S-CVT (773K) | MT (C554) |
Przełożenie główne (:1) | 6,049 | 4,294 |
1 | / | 3,545 |
2 | / | 2,047 |
3 | / | 1,310 |
4 | / | 1,027 |
5 | / | 0,850 |
6 | / | / |
Wsteczny | / | 3,214 |
Osiągi | S-CVT | MT |
Prędkość maksymalna km/h | 151 | 158 |
Współczynnik oporu powietrza Cx | 0,319 | 0,319 |
Zużycie paliwa l/100 km | S-CVT | MT |
Średnie wg WLTP | 4,9 | 4,7 |
Pojemność zbiornika paliwa l | 35 | 35 |
Emisja CO2 | S-CVT | MT |
Norma emisji spalin | EURO 6D | EURO 6D |
Średnie wg WLTP g/km | 107 | 110 |
Podwozie | |
Przednie zawieszenie | kolumny MacPhersona |
Belka stabilizująca przednie zawieszenie Średnica x grubość mm | 23,6 x 2,6 |
Tylne zawieszenie | belka skrętna |
Układ kierowniczy | Rack&Pinion |
Przełożenie (:1) | 13,4 |
Maksymalny skręt kierownicy | 2,88 |
Minimalny promień skrętu m | 4,7 |
Hamulce przód tył | wentylowane tarcze z pływającym zaciskiem, 1 cylinder (14”) hamulce bębnowe o szczękach współbieżnych i przeciwbieżnych |
opony | 175/65R17, 175/60R18 |
Wymiary zewnętrzne mm | |
Długość | 3700 |
Szerokość | 1740 |
Wysokość | 1510 |
Rozstaw kół przednich | 1540 |
Rozstaw kół tylnych | 1520 |
Rozstaw osi | 2430 |
Przedni zwis | 730 |
Tylny zwis | 540 |
Pojemność bagażnika (VDA) l | |
Przy rozłożonej tylnej kanapie | |
Do linii półki | 231 |
Do linii dachu | 269 |
Przy złożonej kanapie (do linii dachu) | 829 |
Masa (KG) | |
Masa własna min. | 940 |
Masa własna maks. | 1015 |
Masa całkowita | 1360 |
Masa przyczepy | / |