Toyota i Subaru wspólnie zbudują elektrycznego SUV-a

Trwają prace nad platformą dla samochodów elektrycznych

2019-06-07

Powstaną dwa bliźniacze elektryczne SUV-y

Dwa duże koncerny motoryzacyjne – Toyota i Subaru – rozpoczęły pracę nad nowym SUV-em segmentu C z napędem elektrycznym. Będzie on wykorzystywać technologie zelektryfikowanych napędów Toyoty, jak również napęd na wszystkie koła Subaru.

Toyota i Subaru liczą, że już wkrótce do ich współpracy dołączą też inne firmy, które mają podobne aspiracje.

Owocna współpraca Toyoty i Subaru

Umowę o współpracy biznesowej Toyota i Subaru zawarły już w 2005 roku. Od tego czasu stale rozszerza się ich kooperacja. Obejmuje ona takie obszary, jak badania i rozwój, produkcja czy sprzedaż. Przykładem tego są m.in. Toyota GT86 i Subaru BRZ – bliźniacze sportowe coupe z tylnym napędem, których sprzedaż rozpoczęła się w 2012 roku. Z kolei w Stanach Zjednoczonych rozpoczęto sprzedaż modelu Subaru Crosstrek Plug-in Hybrid z napędem Toyoty.

Coraz większa konkurencja na rynku motoryzacyjnym

W chwili obecnej światowy przemysł motoryzacyjny przechodzi głęboką przemianę. Na rynku jest coraz większa konkurencja w zakresie nowych technologii. Dotyczy to zarówno systemów łączności, informacji, jak i multimediów. W obliczu tego Toyota i Subaru jeszcze bardziej zacieśniły współpracę. Koncerny te skoncentrowały się na rozwoju elektromobilności.

Wyzwania przyszłości

Poszczególne regiony i kraje cechują znaczne różnice w rozwoju energetyki czy infrastruktury. Zróżnicowane są również przepisy dotyczące ochrony środowiska. To tylko niektóre z wyzwań, z którymi trzeba będzie się zmierzyć po wprowadzeniu samochodów elektrycznych na rynek. Inne to m.in. zmiana form sprzedaży, opracowanie nowych akumulatorów o dużej pojemności itd.

Aby sprostać tym wyzwaniom, Toyota i Subaru planują we współpracy z innymi podmiotami wdrożyć nowy model biznesowy. Będzie on wykraczał poza konwencjonalnie rozumianą branżę motoryzacyjną. Pierwszym krokiem ku temu będzie wspólne opracowanie platformy przeznaczonej dla pojazdów elektrycznych. Pozwoli to na zwiększenie produktywności poprzez łączenie technologii, które są najmocniejszymi stronami obu koncernów.

Nowa platforma zostanie opracowana tak, by miała szerokie zastosowanie w wielu typach pojazdów, w tym w sedanach i SUV-ach segmentów C i D. Jej konstrukcja będzie umożliwiać także tworzenie pochodnych modeli pojazdów.

Po podpisaniu umowy z Toyotą, Subaru przeniesie swoje zasoby, służące do rozwoju pojazdów elektrycznych, do nowego, wspólnego projektu.

Dowiedz się więcej

LOTOS i Toyota stawiają na transport zasilany wodorem LOTOS i Toyota stawiają na transport zasilany wodorem Dowiedz się więcej Welwalk WW-2000 Welwalk WW-2000 Poznaj nową generację robota rehabilitacyjnego Toyoty Platform 4 – autonomiczny samochód Toyoty Platform 4 – autonomiczny samochód Toyoty Dowiedz się więcej Owocna współpraca Toyoty i CaetanoBus Owocna współpraca Toyoty i CaetanoBus Autobus z wodorowym napędem Toyota i Subaru zawarły sojusz kapitałowy Toyota i Subaru zawarły sojusz kapitałowy Dowiedz się więcej Rozpoczęły się testy generatora na ogniwa paliwowe Rozpoczęły się testy generatora na ogniwa paliwowe Toyota rozpoczyna produkcję nowego silnika Toyota rozpoczyna produkcję nowego silnika Dowiedz się więcej Toyota e-Palette w specjalnej edycji Tokyo 2020 Toyota e-Palette w specjalnej edycji Tokyo 2020 Dowiedz się więcej Nedo, Sharp i Toyota Nedo, Sharp i Toyota Przetestują baterie słoneczne Toyota C-HR Toyota C-HR Poznaj nowy stopień wyrafinowania Toyota liderem innowacyjnych rozwiązań w motoryzacji Toyota liderem innowacyjnych rozwiązań w motoryzacji 4 214 patentów w 2015 r. Toyota Mirai z funkcją łączności satelitarnej Toyota Mirai z funkcją łączności satelitarnej Eksperymentalna wersja