Toyota Yaris Cross

Nowy SUV z segmentu B

2020-04-23

W kwietniu 2020 roku zadebiutuje nowa Toyota Yaris Cross – rasowy SUV, który łączy wiedzę i doświadczenie Toyoty w projektowaniu wysokiej klasy małych samochodów z wieloletnią tradycją budowy SUV-ów. Do sprzedaży nowy model trafi w 2021 roku.

Kompaktowe, zwinne i oszczędne SUV-y cieszą się coraz większą popularnością wśród kierowców. Narastający problem smogu sprawia, że coraz częściej ważnym czynnikiem branym pod uwagę przy wyborze auta jest jego niskoemisyjność. Jednocześnie kierowcy oczekują aut o eleganckiej, wyróżniającej się stylistyce oraz praktycznych rozwiązaniach.

Taki właśnie jest Yaris Cross – zupełnie nowy model w gamie japońskiego producenta powstały z myślą o europejskim rynku. Nowy SUV z segmentu B będzie produkowany w fabryce Toyota Motor Manufacturing France (TMMF), razem z nową generacją Yarisa. Pierwsze egzemplarze trafią do salonów w 2021 roku.

Yaris Cross – nowy SUV Toyoty

Yaris Cross to klasyczny SUV. Twórcy tego modelu korzystali z 25-letniego doświadczenia japońskiego producenta w tworzeniu tego rodzaju samochodów. Prekursorem segmentu była Toyota RAV4. Do dziś model ten jest najpopularniejszym przedstawicielem tego segmentu na świecie i należy do ścisłej czołówki najczęściej kupowanych samochodów.

Kilka lat temu do RAV4 dołączyła Toyota C-HR, nowoczesny crossover wyróżniający się odważną stylistyką i wydajnym napędem. Teraz za sprawą nowego Yarisa Cross w ofercie Toyoty znajdzie się kompletna linia SUV-ów z segmentów B, C i D.

SUV z napędem hybrydowym

Nowa Toyota Yaris Cross będzie wyposażona w napęd hybrydowy 4. generacji. Od czasu, gdy w 2012 roku Toyota jako pierwsza wprowadziła technologię hybrydową do segmentu B, Yaris Hybrid zaczął odnosić spektakularne sukcesy i stał się jedną z najpopularniejszych hybryd w Europie. Oszczędny miejski hatchback Toyoty odegrał ważną rolę w popularyzacji technologii hybrydowej wśród kierowców.

Nowy Yaris Cross będzie wyposażony w napęd hybrydowy oparty na 1.5-litrowym, 3-cylindrowym silniku benzynowym, pracującym w cyklu Atkinsona. Silnik uzyskuje wysoki moment obrotowy już przy niewielkich prędkościach obrotowych oraz bardzo niskie zużycie paliwa. To przekłada się wysoką wydajność napędu oraz niewielką emisję CO2. W wersji z napędem na przednią oś wyniesie ona poniżej 90 g/km CO2*, zaś model wyposażony w inteligentny system napędu 4x4 (AWD-i) będzie generował poniżej 100 g/km CO2*.

* Dane według Correlated NEDC. Wyniki uzyskane w cyklu WLTP wynoszą nawet poniżej 120 g/km dla wersji FWD i poniżej 135g/km dla wersji AWD-i. Samochód jest w trakcie homologacji, więc ostateczne wyniki emisji CO2 mogą się nieco różnić.

Platforma GA-B

Nowa Toyota Yaris Cross powstała na bazie nowej platformy GA-B (podobnie jak miejski hatchback Toyota Yaris). Architektura TNGA zapewniła wysoki poziom sztywności nadwozia i dobrze wyważoną konstrukcję, co przekłada się na bardzo dobre właściwości jezdne.

SUV, który sprawdzi się w mieście

Yaris Cross to rasowy SUV o niewielkich wymiarach, wysokiej pozycji za kierownicą i przestronnym wnętrzu. Kompaktowe auto sprawnie będzie się poruszało po ciasnych ulicach miasta. Podwyższone zawieszenie, większe koła i opony oraz masywna, charakterystyczna dla SUV-ów stylistyka – to kolejne atuty tego auta.

Rozstaw osi jest taki sam jak w nowym Yarisie (2560 mm). Nadwozie jest szersze o 20 mm i dłuższe o 240 mm od miejskiego hatchbacka. Przedni zwis jest dłuższy o 60 mm, tylny – o 180 mm. Prześwit zwiększono o 30 mm, a wysokość auta wzrosła o 90 mm.

Wymiary zewnętrzne (mm) Yaris Cross
Długość 4180
Szerokość 1765
Wysokość 1560
Rozstaw osi 2560
Przestronny i praktyczny

Yaris Cross zachwyca swoją przestronnością i praktycznością. Elektrycznie otwierana tylna klapa ułatwia włożenie bagaży z tyłu auta. Ruchoma podwójna podłoga w bagażniku w zależności od potrzeb tworzy bezpieczny schowek na dnie albo pozwala zapakować większe przedmioty. Do wyposażenia bagażnika należą także elastyczne linki do mocowania przedmiotów.

Oparcia kanapy składają się w proporcjach 40:20:40, co zwiększa możliwości konfiguracji wnętrza auta – w zależności od ilości bagaży i liczby pasażerów.

Inteligentny napęd AWD-i

Yaris Cross może być wyposażony w napęd na cztery koła. Jest to pierwsze takie rozwiązanie w tym segmencie. AWD-i rozbudowuje napęd hybrydowy o dodatkowy silnik elektryczny przy tylnej osi. Ich współpraca zapewnia wyjątkową przyczepność i stabilność w trudnych warunkach. Elektryczny system AWD-i jest mniejszy i lżejszy niż mechaniczny napęd 4x4. Yaris Cross Hybrid z napędem na cztery koła zużywa mniej paliwa i emituje mniej CO2 niż jakikolwiek inny B-SUV.

Zaawansowane systemy wsparcia kierowcy

Nowy Yaris Cross powstał w oparciu o platformę GA-B, która zapewnia wyjątkową sztywność nadwozia. Dodać do tego należy zaawansowane systemy bezpieczeństwa Toyota Safety Sense. Wszystko to razem sprawia, że nowy model spełnia najwyższe standardy niezależnych organizacji sprawdzających samochody w testach zderzeniowych.

Stylistyka nadwozia

Design nadwozia nowego Yarisa Cross został opracowany przez zespół specjalistów z Europy i Japonii. Lance Scott, Design General Manager w Studio ED2 Toyoty, mieszczącym się w Nicei we Francji, tak relacjonuje proces projektowania nowego SUV-a:

„Kiedy rozpoczynaliśmy tworzenie projektu auta, było dla nas jasne, że choć wygląd to najważniejszy czynnik mający wpływ na decyzje zakupowe klientów segmentu B-SUV, ogromne znaczenie ma również praktyczność pojazdu. Nie są to rzeczy łatwe do pogodzenia, szczególnie w przypadku samochodu o tak kompaktowych wymiarach.

Od samego początku pracowaliśmy z myślą o europejskich kierowcach, dlatego musieliśmy lepiej ich zrozumieć. Zaczęliśmy powadzić rozmowy z klientami, by lepiej poznać ich styl życia, upodobania, codzienne zajęcia i sposoby spędzania wolnego czasu. Po wykonaniu tego bardzo przyjemnego zadania, które pozwoliło nam wiele się nauczyć, pełni entuzjazmu powróciliśmy do studia projektowego, by stworzyć samochód, który odzwierciedli osobowości naszych rozmówców. Chcieliśmy dostarczyć im ekscytującą kombinację wyrafinowania i żywiołowości.

Skupiliśmy się na dwóch słowach kluczowych: energiczny i minimalistyczny. W naszym pojęciu najlepiej odzwierciedlały połączenie zwinności kompaktowego auta oraz siłę i odporność SUV-a.

Podczas rysowania pierwszych szkiców nadwozia, szybko przyszedł nam do głowy kształt diamentu. Potem pojawił się pomysł na hasło „zwinny diament”, który przywołuje skojarzenia mocnego, twardego i luksusowego kamienia szlachetnego w kombinacji ze zwinnym, dającym radość z jazdy samochodem, który mieliśmy zaprojektować.

Patrząc z góry, nadaliśmy bryle Yarisa Cross formę diamentu, która pozwoliła nam mocno zaznaczyć błotniki. W ten sposób uzyskaliśmy pełen energii kształt, który jest jednocześnie mocny i wyrafinowany.

Aby samochód miał charakterystyczną sylwetkę SUV-a, zwiększyliśmy prześwit i tak zaprojektowaliśmy auto, by wyglądało na stabilne i mocno osadzone na drodze, w czym pomogły duże kanciaste błotniki i oczywiście duże koła – nawet 18''.

Design przodu miał dla nas pierwszorzędne znaczenie. Chcieliśmy, by nawiązywał do DNA SUV-ów Toyoty, ale jednocześnie by miał swój indywidualny charakter.

Z tyłu również zadbaliśmy o to, by samochód wyglądał stabilnie, w czym pomogły szerokie nadkola. Umiejscowione pionowo tylne reflektory i tylna szyba bardzo przypominają Yarisa, ale szersza, bardziej kwadratowa klapa bagażnika podpowiada, że w bagażniku znajdziemy więcej miejsca niż w miejskim hatchbacku.

Wybierając gamę kolorów nadwozia, szukaliśmy lakieru, który wyrazi aktywny charakter auta oraz jego wysoką jakość. Wśród najnowszych trendów możemy zauważyć rosnące zainteresowanie złotem i innymi cennymi metalami, ale zależało nam na odcieniach nieco bardziej naturalnych i pasujących do miejskiego stylu. Dodanie do koloru złota subtelnego odcienia zieleni oraz zmniejszenie jego nasycenia, aby lakier nie przypominał metalu, uzyskaliśmy świeży, żywy kolor w miejskim stylu, który podkreśla linie nadwozia. Efekt tych zabiegów nazwaliśmy Brass Gold”.

Toyota planuje produkcję Yarisa Cross na poziomie ponad 150 tysięcy egzemplarzy rocznie. Producent ma nadzieję, że nowy model zajmie przynajmniej 8% rynku subkompaktowych SUV-ów. Samochód będzie powstawał w fabryce TMMF w Valenciennes we Francji.

Dowiedz się więcej

Samochody hybrydowe Samochody hybrydowe Samochody miejskie Samochody miejskie Toyota liderem rynku w lutym Toyota liderem rynku w lutym Corolla, RAV4 i Yaris najpopularniejszymi samochodami Czy samochody hybrydowe są tańsze w utrzymaniu? Czy samochody hybrydowe są tańsze w utrzymaniu? Korzyści z posiadania hybrydy Yaris Cross najbezpieczniejszym autem w klasie Yaris Cross najbezpieczniejszym autem w klasie Euro NCAP 2021 Toyota Yaris GR Sport Toyota Yaris GR Sport Zobacz nową wersję, która debiutuje w Europie Właściciele Toyoty wydają najmniej na naprawy swoich samochodów Właściciele Toyoty wydają najmniej na naprawy swoich samochodów Niezależne testy Nowa Corolla Cross  Nowa Corolla Cross Światowy bestseller teraz w wersji SUV 5 gwiazdek Euro NCAP dla Yarisa Cross 5 gwiazdek Euro NCAP dla Yarisa Cross Najwyższy poziom bezpieczeństwa Toyota zwiększa produkcję Toyota zwiększa produkcję Nowa linia produkcyjna w Wałbrzychu Sukces Toyoty Yaris Cross Sukces Toyoty Yaris Cross 1450 zamówień w 3 miesiące Toyota Yaris Cross w przedsprzedaży Toyota Yaris Cross w przedsprzedaży Rekordowe zainteresowanie klientów