Zimowa wyprawa na Nordkapp

Zobacz relację z tej przygody

2020-10-30

30 października 2020 roku na YouTube zadebiutował nowy serial dokumentalny o wyprawie Arkadego Fiedlera na północny kraniec Europy hybrydową Toyotą RAV4. Polski podróżnik pokonał w niezwykle trudnych zimowych warunkach 9500 km. Relację z tej niesamowitej przygody będzie można poznać w pięciu kolejnych odcinkach, publikowanych co tydzień na kanale Arkady Fiedler – PoDrodze.

Relacja z zimowej wyprawy

RAV4 to niezawodny SUV, który świetnie się sprawdza zarówno w mieście, jak i na dalekich wyprawach. Dowiódł tego m.in. podczas podróży Arkadego Fiedlera daleko za koło podbiegunowe, na północny kraniec Europy.

Wyprawa na Przylądek Północny trwała 22 dni i zakończyła się w styczniu 2020 roku. Fiedler pokonał w tym czasie 9 488 km przez Danię, Norwegię, Finlandię i Rosję, pośród śnieżnych zasp, mroźnego wiatru i w ciemnościach nocy polarnej. Całą trasę przejechał samochodem prosto z salonu, bez żadnych mechanicznych przeróbek. Korzystał przy tym z seryjnych opon zimowych, rezygnując z łańcuchów czy opon z kolcami, chętnie stosowanych zimą przez Norwegów.

Przygody Fiedlera podczas podróży Arctic Drive śledziło wielu fanów. Teraz pojawiła się okazja, by na własne oczy zobaczyć, z jakimi warunkami przyszło się mierzyć polskiemu globtroterowi.

30 października na kanale YouTube Arkady Fiedler – PoDrodze zadebiutował serial dokumentalny „Arctic Drive – 9500 kilometrów drogowej przygody”. Pierwszy odcinek pt. „Za koło podbiegunowe” został opublikowany o godzinie 20:00. Następne odcinki będzie można oglądać w kolejne niedziele, począwszy od 8 listopada, od godziny 11:00. Obecnie można zapoznać się z teaserem serialu, dostępnym tutaj.

Niezawodny towarzysz podróży

Toyota RAV4 Hybrid to niezawodny SUV doskonale przygotowany na dalekie wyprawy, kręte drogi i zmienne warunki pogodowe. Inteligentny, elektryczny napęd na cztery koła AWD-i w połączeniu z bardzo sztywną konstrukcją opartą na platformie TNGA i nisko położonym środkiem ciężkości zapewnia pewną i stabilną jazdę nawet w najtrudniejszych warunkach. Pakiet zaawansowanych systemów Toyota Safety Sense zwiększa bezpieczeństwo na drodze.

RAV4 Hybrid to jednocześnie przestronne, komfortowe auto średniej wielkości. Jego bagażnik ma pojemność 580 l lub 1690 l po złożeniu kanapy, a dodatkowy sprzęt można zmieścić także w przyczepie o masie do 1650 kg.

Samochód wyposażony w układ hybrydowy oparty na silniku benzynowym 2,5 l i dwóch silnikach elektrycznych oraz trzecim napędzającym tylną oś ma moc 222 KM i przyspiesza od 0 do 100 km w 8,1 s. Jego średnie zużycie paliwa mierzone w nowym standardzie WLTP wynosi od 5,6 l/100 km.

„Ekonomika jazdy hybrydowym RAV4 pozytywnie mnie zaskoczyła” – pisał Arkady Fiedler w relacji z podróży.

„W pełni zapakowane auto z bagażnikiem na dachu, zwiększającym zużycie paliwa o 2 litry, spaliło średnio 7,9 litrów na 100 kilometrów. W porównaniu do SUV-a napędzanego 2-litrowym silnikiem Diesla, który towarzyszył mi podczas podróży przez Azję – w podobnych warunkach wyprawowych, z podobnym załadunkiem i z tym samym bagażnikiem na dachu – RAV4 okazał się o całe 2 l/100 km bardziej oszczędny. Auto hybrydowe zdecydowanie poleciłbym wszystkim tym, którzy zastanawiają się nad oszczędnym SUV-em, ale boją się w pełni elektrycznego napędu. Hybryda zdecydowanie wygrywa z dieslem i autem benzynowym” – kontynuował Fiedler.

Miłośnik podróży i motoryzacji

Arkady Paweł Fiedler jest podróżnikiem, producentem filmów i autorem książek podróżniczych. Organizował wyprawy klasycznymi samochodami przez Afrykę i Azję, a także jako pierwszy człowiek w historii przejechał w 2018 roku kontynent afrykański z południa na północ samochodem elektrycznym bez żadnego wsparcia, korzystając wyłącznie z zastanej infrastruktury elektrycznej. Projekt ten został nominowany do nagrody TRAVELERY National Geographic.

Autor książek „Maluchem przez Afrykę” i „Pod prąd. Elektrycznym autem przez Afrykę” jest wnukiem wybitnego pisarza i podróżnika Arkadego Adama Fiedlera, znanego z takich publikacji jak „Dywizjon 303”, „Orinoko” i „Kanada pachnąca żywicą”.

Serial „Arctic Drive – 9500 kilometrów drogowej przygody”

Odcinek 1 – „Za koło podbiegunowe” – premiera 30.10.20 (20:00)
Odcinek 2 – „Noc polarna” – premiera 8.11.20 (11:00)
Odcinek 3 – „Arktyczny szlak” – premiera 15.11.20 (11:00)
Odcinek 4 – „Na dalekiej północy” – premiera 22.11.20 (11:00)
Odcinek 5 – „W drugą stronę” – premiera 29.11.20 (11:00)

Wszystkie odcinki będą publikowane na kanale YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCWSlXlsWF9l6q0-90UhWk_Q
Teaser serialu „Arctic Drive – 9500 kilometrów drogowej przygody” jest dostępny na: https://www.youtube.com/watch?v=_d5tNA2xcGE

Dowiedz się więcej

Toyota błyszczy w świetle reflektorów Toyota błyszczy w świetle reflektorów Frankfurt Motor Show 2015 Toyota Central Europe liderem sprzedaży aut użytkowych Toyota Central Europe liderem sprzedaży aut użytkowych Więcej Nowy rekord Toyoty w Polsce Nowy rekord Toyoty w Polsce Ponad 200 000 sprzedanych hybryd Części do klasycznych modeli i aut z linii GR Części do klasycznych modeli i aut z linii GR Sprawdź szczegóły Corolla zdominowała polski rynek flotowy Corolla zdominowała polski rynek flotowy Dowiedz się więcej Toyota bZ Compact SUV Concept Toyota bZ Compact SUV Concept Bezemisyjny pojazd z linii bZ Ranking Consumer Reports Ranking Consumer Reports Toyota i Lexus liderami zestawienia Toyota Prius 5. generacji Toyota Prius 5. generacji Światowa premiera i debiut nowego napędu plug-in hybrid Poznaj Toyotę GR86 Poznaj Toyotę GR86 Nowe auto driftingowe Kuby Przygońskiego Taiichi Ohno w Automotive Hall of Fame Taiichi Ohno w Automotive Hall of Fame Dowiedz się więcej Sztuczna inteligencja a bezemisyjne napędy Sztuczna inteligencja a bezemisyjne napędy Toyota Research Institute Nowa generacja systemów bezpieczeństwa Toyota T-MATE Nowa generacja systemów bezpieczeństwa Toyota T-MATE Większe możliwości