Nowa Toyota GR86

Trzeci globalny model marki z linii GR

2021-12-06

GR86 – nowe coupé Toyoty – jest trzecim globalnym modelem marki z linii GR opracowanym wraz z ekspertami TOYOTA GAZOO Racing. W stylistyce auta zachowano nawiązania do tradycji sportowych samochodów Toyoty, a jednocześnie wykorzystano elementy aerodynamiczne zaczerpnięte z motorsportu. Model wyposażono w nowy silnik typu bokser o pojemności 2,4 l charakteryzujący się większą mocą i wyższym momentem obrotowym. Skrzynię biegów dostrojono do płynnego, mocnego przyspieszania.

Nowe coupé Toyoty – GR86 – dołącza do GR Supry oraz GR Yarisa jako trzeci globalny model marki z linii GR. Podobnie jak dwa poprzednie powstał on przy współpracy z zespołem TOYOTA GAZOO Racing.

Nowe coupé z linii GR bazuje na atutach swojego poprzednika, modelu GT86. Był on obecny na rynku od 2012 roku. Wraz z nim Toyota po kilku latach przerwy wróciła do produkcji samochodów sportowych.

Nowy GR86 zachował klasyczny układ z silnikiem montowanym z przodu, który napędza tylne koła. Jako jednostkę napędową zastosowano tu wysokoobrotowy, 4-cylindrowy silnik typu bokser, który charakteryzuje się większą mocą i wyższym momentem obrotowym niż ten montowany w GT86. Silnik zestrojono z manualną lub automatyczną skrzynią biegów w taki sposób, by zapewnić płynne, dynamiczne przyspieszanie w pełnym zakresie obrotów.

Podczas prac nad nadwoziem projektanci skupili się na zmniejszeniu masy pojazdu, starali się też obniżyć środek ciężkości. Miało to zapewnić ostrzejsze, bardziej bezpośrednie prowadzenie. Chcąc wzmocnić konstrukcję i zapewnić wysoką sztywność całego auta, wykorzystywali aluminium oraz wiele innych lekkich i wytrzymałych materiałów. Dostroili także układ zawieszenia.

Inżynierowie z TOYOTA GAZOO Racing wsparli projektantów modelu GR86 przy zoptymalizowaniu elementów nadwozia pod kątem aerodynamiki.

Nowy model GR86 zadebiutował w kwietniu 2021 roku. W europejskich salonach pojawi się już wiosną 2022 roku. Jego produkcja zostanie ograniczona do dwóch lat.

Samochód w stylu „waku doki”

„Analogowy samochód na cyfrowe czasy” – tak niekiedy jest nazywany nowy GR86. Model ten został zaprojektowany przez entuzjastów dla entuzjastów. Ma zapewniać radość z jazdy – tę cechę w języku japońskim najlepiej oddaje fraza „waku doki”.

Warto podkreślić, że GR86 nie został stworzony jako auto sportowe tylko dla zawodowców i osób o dużym doświadczeniu. Równie dobrze sprawdza się na torze, jak i podczas codziennej jazdy po drogach.

Co więcej, nowa Toyota GR86 na jeszcze wyższy poziom wyniesie te cechy, które sprawiły, że jej poprzednik, model GT86, zyskał wielu nowych fanów. Dla wszystkich, którzy lubią personalizować swoje samochody, Toyota przygotowała cały zestaw akcesoriów z linii GR przeznaczonych do nowego modelu.

„Misją modelu GR86 jest otworzyć świat GR i sprawić, by coraz więcej ludzi czerpało z niego radość” – podkreślił Yasunori Suezawa, główny inżynier modelu GR86.

MOC I OSIĄGI

Silnik typu bokser o pojemności 2,4 l

Jednym z głównych elementów nowego GR86 jest – podobnie jak w przypadku modelu GT86 – silnik typu bokser zapewniający bardzo dobre osiągi. 16-zaworowa, 4-cylindrowa jednostka DOHC wykorzystuje ten sam blok co w poprzednim aucie, ale jego pojemność została zwiększona z 1998 do 2387 cm3. Osiągnięto to poprzez zwiększenie średnicy cylindra z 86 do 94 mm.

Stopień sprężenia pozostał bez zmian i wynosi 12,5:1, mimo to samochód generuje większą moc. Maksymalna jej wartość wzrosła o około 17% – z 200 KM (147 kW) do 234 KM (172 kW) przy 7 tys. obr./min. Czas przyspieszenia od 0 do 100 km/h skrócił się o ponad sekundę i wynosi 6,3 s (6,9 s z automatyczną skrzynią biegów). Maksymalna prędkość GR86 wynosi 226 km/h dla samochodu z manualną skrzynią biegów oraz 216 km/h dla wersji ze skrzynią automatyczną.

Zwiększył się również maksymalny moment obrotowy, który wynosi obecnie 250 Nm, a do tego osiągany jest wcześniej – przy 3700 obr./min (w poprzednim modelu moment obrotowy wynosił 205 Nm przy 6400–6600 obr./min). Wartość momentu obrotowego jest taka sama w autach z manualną i automatyczną skrzynią biegów.

Projektanci nowego GR86 starali się zmniejszyć masę silnika przy jednoczesnym zwiększeniu jego mocy. W tym celu zastosowali cieńsze tuleje cylindrów oraz pokrywy zaworów wykonane z materiału kompozytowego, a także zoptymalizowali płaszcz wodny. Wzmocnili także korbowody oraz przeprojektowali kształt łożyska korbowodu i komory spalania.

W celu szybszej reakcji na pedał gazu odpowiednio dostrojony został wtrysk paliwa D-4S. Wykorzystuje on zarówno wtrysk bezpośredni, jak i pośredni. Ten pierwszy ma działanie chłodzące w cylindrach, co wspomaga stosowanie wysokiego stopnia sprężania. Wtrysk pośredni działa przy niskim i średnim obciążeniu silnika, żeby zmaksymalizować wydajność.

W nowej jednostce zmieniona została średnica i długość kolektora dolotowego, dzięki czemu poprawiono dostarczanie powietrza do silnika. To z kolei przyczyniło się do bardziej liniowego momentu obrotowego i przyspieszenia. Wlot powietrza również się zmienił.

Dalsze korzyści uzyskano dzięki nowej konstrukcji pompy paliwowej, która zapewnia stały przepływ podczas pokonywania zakrętów, oraz mniejszej, wysokoobrotowej pompie układu chłodzenia zaprojektowanej z myślą o wydajności przy dużych prędkościach. Dodano nową chłodnicę oleju chłodzoną wodą.

Przekonstruowano również środkowy odcinek układu wydechowego, dzięki czemu podczas przyspieszania samochód wydaje rasowy „pomruk”, a system Active Sound Control wzmacnia dźwięk silnika w kabinie.

Chcąc zmniejszyć wibracje, w GR86 zastosowano nowe aluminiowe, hydrauliczne poduszki silnika, a także sztywniejszą konstrukcję miski olejowej o nowym kształcie żeber poprzecznych.

Silnik nowego GR86 zestrojono z sześciobiegową skrzynią biegów – manualną lub automatyczną. Przekładnie te odgrywają istotną rolę w charakterystyce auta.

Płynną zmianę biegów przy wyższej mocy silnika uzyskano dzięki zastosowaniu nowego oleju o niskiej lepkości i nowych łożysk. Chcąc w pełni wykorzystać potencjał nowego GR86, kierowca może skorzystać z trybu Track lub wyłączyć system stabilizacji toru jazdy (VSC). Dźwignia zmiany biegów została zaprojektowana tak, by mieć krótki skok i dokładnie dopasować się do dłoni kierowcy.

Wybierając wersję z automatyczną skrzynią biegów, kierowca może zmieniać biegi za pomocą łopatki przy kierownicy. W trybie Sport skrzynia biegów dobiera optymalne przełożenie na podstawie danych o położeniu pedałów gazu i hamulca oraz stanie, w jakim znajduje się samochód. By większa moc silnika była wykorzystywana płynnie, zainstalowano dodatkowe tarczki sprzęgłowe i nową, wysokowydajną przekładnię hydrokinetyczną.

Nowa Toyota GR86

PODWOZIE I PROWADZENIE

Lekkie i sztywne podwozie

Projektanci nowego GR86 chcieli stworzyć auto, które będzie się poruszało tak, jak oczekuje tego kierowca. By mieć pewność, że dodatkowa moc silnika przekłada się na satysfakcjonujące prowadzenie i szybkość reakcji auta, podwozie i nadwozie zostały opracowane przy użyciu lekkich, ale wytrzymałych materiałów. Zapewniają one większą sztywność przy jednoczesnym zmniejszeniu masy. W kluczowych obszarach zastosowano dodatkowe wzmocnienia.

Z przodu zamontowano ukośne belki poprzeczne, które połączyły zawieszenie z elementami nośnymi konstrukcji samochodu. Poprawiło to przenoszenie obciążenia z przednich kół i zmniejszyło boczne przechyły. Specjalne łączniki o wysokiej wytrzymałości połączyły również płytę podłogową i mocowania zawieszenia. Nową strukturę wewnętrzną zyskała również maska. Dzięki tym rozwiązaniom sztywność przedniej części nadwozia została zwiększona o 60%.

Jeśli spojrzymy na tył, to tu konstrukcja klatkowa łączy górną i dolną część podwozia, a nowe łączniki spajają płytę podłogową z mocowaniami zawieszenia. Dzięki temu sztywność skrętna nadwozia została zwiększona o 50%.

W konstrukcji nowego GR86 wykorzystano mocne i lekkie materiały, takie jak tłoczona na gorąco stal o wysokiej wytrzymałości czy aluminium. Zastosowanie klejów strukturalnych na całej powierzchni podwozia poprawiło rozkład naprężeń.

Kolejne kilogramy zaoszczędzono dzięki nowemu projektowi przednich foteli, układu wydechowego oraz wałów napędowych. Pozwoliło to na niemal idealne wyważenie nowego GR86, w którym stosunek mas przód:tył wyniósł 53:47. Nowe coupé Toyoty jest jednym z najlżejszych czteromiejscowych samochodów sportowych na rynku. Do tego z najniżej położonym środkiem ciężkości. Pomimo zastosowania dodatkowych elementów zwiększających bezpieczeństwo, GR86 ma niemal taką samą masę jak GT86.

Zawieszenie

W nowym modelu GR86 zastosowano zawieszenie znane z GT86, czyli niezależne przednie kolumny MacPhersona oraz podwójne wahacze z tyłu. Układ jezdny zestrojono pod kątem jeszcze szybszych reakcji oraz większej stabilności prowadzenia.

Mechanizm różnicowy Torsen o ograniczonym poślizgu zapewnia przyczepność podczas pokonywania zakrętów.

Amortyzatory i sprężyny śrubowe zostały zoptymalizowane tak, by auto prowadziło się bardziej przewidywalnie. Z przodu dodano aluminiowy wspornik mocowania silnika, a usztywniono mocowanie przekładni kierowniczej.

Tylne zawieszenie zostało wzmocnione stabilizatorem, który teraz jest zamontowany bezpośrednio do ramy pomocniczej.

Układ kierowniczy

Nowym autem Toyoty łatwiej się manewruje. Zastosowano w nim elektryczny układ wspomagania kierownicy o przełożeniu 13,5:1. Wymaga on tylko 2,5 obrotu trójramiennej kierownicy GR86, aby przejść od oporu do oporu.

Nowy, zintegrowany silnik wspomagania zamontowany na kolumnie zmniejsza masę i zajmuje mniej miejsca. Mocowanie przekładni zostało usztywnione za pomocą tulei z gumy o zwiększonej sztywności.

Hamulce

Z przodu i z tyłu nowego GR86 zamontowano wentylowane tarcze hamulcowe, odpowiednio o średnicy 294 i 290 mm. W standardzie samochód jest wyposażony w układy wspomagania hamowania – ABS, Brake Assist, kontrolę trakcji (TC), system stabilizacji toru jazdy (VSC) i asystenta ruszania pod górę (HAC), a także system ostrzegania o awaryjnym hamowaniu.

STYLISTYKA

Stylistyka nadwozia i właściwości aerodynamiczne

Nadwozie nowego GR86 nawiązuje do nisko zawieszonej, muskularnej karoserii GT86. Samochód nawiązuje też do wspaniałych sportowych aut Toyoty sprzed lat – 2000GT czy Corolli AE86.

Jeśli chodzi o wymiary zewnętrzne, to są one zbliżone do tych z GT86. Nowe auto jest niższe o 10 mm (1310 mm wysokości) i ma szerszy o 5 mm rozstaw osi (2575 mm). Dzięki obniżeniu środka ciężkości punkt biodrowy kierowcy również się obniżył – o 5 mm.

Uwagę zwracają nowe reflektory LED, które – podobnie jak w GR Suprze – mają układ wewnętrzny w kształcie litery L. Grill otrzymał charakterystyczny dla aut z linii GR motyw siatki. Listwa przedniego zderzaka została wykonana tak, by pomagała zmniejszać opór powietrza.

Potężne przednie błotniki oraz wyraziste progi podkreślają potężną sylwetkę auta. Tylne błotniki są równie wyraziste. Tylne światła o mocnym, trójwymiarowym wyglądzie łączą się z listwami biegnącymi wszerz auta.

W nowym GR86 zastosowano wiele elementów aerodynamicznych, w tym przednią zaporę oraz otwory wentylacyjne za przednimi nadkolami, które pomagają kontrolować przepływ powietrza oraz zmniejszają turbulencje wokół opon. Wykończone na czarno lusterka mają zakrzywiony kształt, który przyczynia się do lepszej aerodynamiki. Lotki zamontowane przy tylnych nadkolach oraz na tylnym zderzaku pomagają kontrolować przepływ powietrza i poprawiają stabilność auta. W wyższej wersji wyposażenia do krawędzi klapy bagażnika dodano jeszcze spojler.

W nowym modelu Toyoty montowane są 17'' 10-ramienne felgi aluminiowe z oponami Michelin Primacy HP lub 18'' czarne felgi z oponami Michelin Pilot Sport 4.

Nowa Toyota GR86
Dopracowane wnętrze

Kabinę nowej Toyoty GR86 zaprojektowano pod kątem jak najlepszej użyteczności oraz łatwości w korzystaniu z dostępnych w aucie systemów. Panel wskaźników rozmieszczono pionowo, co dało kierowcy szersze pole widzenia.

Przyciski i pokrętła wokół kierowcy rozmieszczono intuicyjne, co ułatwia ich obsługę. Panel klimatyzacji z dużymi, podświetlanymi diodami LED pokrętłami i przyciskami w kolorze fortepianowej czerni umieszczono w konsoli środkowej, a w podłokietnikach drzwi zintegrowano klamki. W środkowym podłokietniku umieszczono uchwyty na napoje, dwa porty USB oraz gniazdo AUX.

Utrzymane w sportowej stylistyce fotele mają smukły kształt i zapewniają dobre trzymanie ciała. Są też wyposażone w niezależne od siebie podkładki wspierające. Dostęp na tylne fotele ułatwia dźwignia zamontowana w oparciu przedniego fotela. Tylne siedzenia składają się przy pomocy zaczepów w kabinie lub paskiem zwalniającym w bagażniku. Po złożeniu tylnych oparć przestrzeń ładunkowa jest na tyle duża, by zmieścić cztery koła, w sam raz dla osób jeżdżących swoim GR86 na imprezy typu track day.

Dynamiczny charakter auta podkreślają dwie kompozycje kolorystyczne wnętrza – czerń ze srebrnymi akcentami lub czerń z detalami tapicerki, przeszyć, dywaników i boczków drzwi w kolorze głębokiej czerwieni.

Nowa Toyota GR86
Multimedia

Toyotę GR86 wyposażono w nowy system multimedialny, który charakteryzuje się szybszym działaniem. W standardzie ma cyfrowy tuner DAB, Bluetooth oraz interfejsy Apple CarPlay* i Android Auto™. Dodatkową łączność oraz możliwość ładowania urządzeń zapewniają porty USB oraz gniazdo AUX. Dzięki zastosowaniu nowego modułu wymiany danych (Data Communication Module) GR86 został wyposażony w system eCall, który w razie wypadku automatycznie powiadamia służby ratunkowe.

Uwagę zwraca również wielofunkcyjny wyświetlacz na tablicy wskaźników, a także obrotomierz z cyfrowym prędkościomierzem. Przy pomocy przycisków na kierownicy można dostosować prezentowane informacje. W trybie Sport obrotomierz jest podświetlany na czerwono.

Po wybraniu trybu Track kierowcy ukazuje się inny układ wskaźników, zaprojektowany przy udziale zawodników zespołu TOYOTA GAZOO Racing. Wyświetlana jest linia obrotów silnika, wybrany bieg, prędkość, a także temperatura silnika i cieczy chłodzącej.

Nowa Toyota GR86
TOYOTA GAZOO Racing

Celem Toyoty jest tworzenie coraz lepszych samochodów drogowych, które zapewnią radość z jazdy. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie współpraca z zespołem TOYOTA GAZOO Racing.

Od 2012 roku zespół TOYOTA GAZOO Racing zdobył 4 tytuły mistrza świata w wyścigach długodystansowych, zarówno w klasyfikacji kierowców, jak i producentów. Czterokrotnie triumfował też w wyścigu Le Mans 24 Hours.

Rajdowy zespół TOYOTA GAZOO Racing World Rally Team od 2017 roku wywalczył 3 tytuły mistrza świata w klasyfikacji kierowców oraz 2 wśród producentów. TOYOTA GAZOO Racing regularnie startuje też w Rajdzie Dakar. W 2019 roku zespół triumfował specjalnie w tym celu przygotowanym Hiluxem.

* Apple CarPlay jest znakiem towarowym Apple Inc.

Dowiedz się więcej

Doświadczeni rajdowcy i debiutanci w Rajdzie Dakar Doświadczeni rajdowcy i debiutanci w Rajdzie Dakar TOYOTA GAZOO Racing TOYOTA GAZOO Racing wygrywa w Silverstone TOYOTA GAZOO Racing wygrywa w Silverstone Doskonały początek sezonu Historia samochodów sportowych Toyoty Historia samochodów sportowych Toyoty Poznaj legendarną kolekcję Toyota Yaris debiutuje w WRC Toyota Yaris debiutuje w WRC Sprawdź skład zespołu TOYOTA GAZOO Racing Toyota 2000GT Toyota 2000GT Poznaj legendarny samochód sportowy Toyoty. Toyota Celica Toyota Celica Poczuj prawdziwą wolność Toyota Corolla Toyota Corolla Odkryj sportowy charakter tego modelu Toyota GT86 Toyota GT86 Wszystko co najlepsze Toyota MR2 Toyota MR2 Odkryj tajniki 2-osobowego auta sportowego Toyota Supra Toyota Supra Zachwyć się razem z nami Toyota FT-1 Toyota FT-1 Przyszłość samochodów sportowych Toyoty Toyota Central Europe liderem sprzedaży aut użytkowych Toyota Central Europe liderem sprzedaży aut użytkowych Więcej