GR Supra GT4 z wyścigową homologacją

Pierwsze modele już wkrótce trafią do klientów

2020-03-27

Nowa Toyota GR Supra GT4 przeszła badania techniczne i testy przeprowadzone przez Stéphane Ratel Organisation (SRO) i uzyskała homologację kategorii GT4. Pierwsze samochody w tej specyfikacji już wkrótce trafią do klientów.

Badania techniczne nowej Toyoty GR Supry GT4 odbyły się w ubiegłym tygodniu na torze Paul Ricard we Francji. Następnie sprawdzono osiągi auta na torze. Toyota GR Supra GT4 uzyskała homologację i tym samym jest już gotowa do wyścigów.

Toyota GR Supra GT4 – prawdziwa wyścigówka

Nowa Toyota GR Supra GT4 to wyścigówka z prawdziwego zdarzenia przygotowana w oparciu o seryjny model GR Supra. Samochód został opracowany przez Toyota Motorsport GmbH (TMG) i przeszedł intensywny program testowy. Od początku 2019 roku auto pokonało 12 tys. km po najbardziej wymagających torach w całej Europie. Głównym kierowcą testowym był Stéphane Ortelli, zwycięzca wyścigu Le Mans 24h w 1998 roku.

W pracach nad autem brali udział kierowcy wyścigowi o różnym poziomie umiejętności. TMG wyszło z założenia, że nowa wyścigówka ma być przyjazna dla wszystkich zawodników. Samochód wykorzystuje wyjątkowe oprogramowanie Intelligent GT4 Racing System, które pozwala kierowcy skupić się na ściganiu.

Toyotę GR Suprę GT4 wyposażono w klatkę bezpieczeństwa opartą na lekkim stalowym nadwoziu oraz wyścigowy fotel zgodny ze standardami FIA z 6-punktowymi pasami.

Pod maską kryje się 3-litrowy, 6-cylindrowy rzędowy silnik o mocy 430 KM mocy. Auto wyposażone jest też w 7-biegową, sportową automatyczną skrzynię biegów z łopatkami przy kierownicy do zmiany przełożeń, mechanizm różnicowy osi tylnej o ograniczonym poślizgu oraz sportowe zawieszenie i układ wydechowy.

Chcąc zapewnić jak najlepsze prowadzenie na torze, elementy aerodynamiczne wykonano z kompozytów włókien naturalnych.

Kto będzie ścigał się GR Suprą GT4?

Już wkrótce pierwsze egzemplarze nowej Toyoty GR Supry GT4 trafią do klientów. Stanie się to już w marcu. Pierwsze auta trafią do zespołów obsługujących europejskich zawodników, którzy będą ścigać się w różnych cyklach wyścigowych.

Dwie Toyoty GR Supry GT4 nabył zespół Ring Racing, który siedzibę ma nieopodal legendarnego toru Nürburgring. Jedno auto będzie ścigać się w niemieckiej serii ADAC GT4 Germany. Drugi samochód weźmie udział w Nürburgring Langstrecken Serie, czyli dawnym VLN. Ring Racing jedno ze swoich aut wystawi też w wyścigu Nürburgring 24 Hours w imieniu zespołu Novel Racing.

Dwie kolejne GR Supry GT4 trafią do francuskiego zespołu CMR. Jedno auto pojedzie w najbardziej prestiżowej serii dla aut GT4, czyli European GT4 Series. Drugi samochód będzie rywalizował we French GT4 Series.

Toyota GR Supra GT4 weźmie udział także w rajdzie w Wielkiej Brytanii. Zespół Speedworks Motorsport przygotuje GR Suprę GT4 na serię British GT.

GR Supra GT4 cieszy się dużym zainteresowaniem wśród zespołów. Pierwsza partia aut została już wyprzedana. TMG rozpoczęła produkcję kolejnych egzemplarzy, które trafią do klientów na początku lata.

Dowiedz się więcej

Nowa Toyota GR86 Nowa Toyota GR86 Trzeci globalny model z linii GR 35 lat legendarnej Supry 35 lat legendarnej Supry Poznaj ikonę koncernu Toyota Jarama Racetrack Edition Jarama Racetrack Edition Poznaj nową wersję GR Supry Toyota GR 86 Toyota GR 86 Zobacz nowe sportowe coupé z linii GR World Rally Championship World Rally Championship Dowiedz się więcej Podwójne zwycięstwo TOYOTA GAZOO Racing Podwójne zwycięstwo TOYOTA GAZOO Racing Dowiedz się więcej GR010 HYBRID GR010 HYBRID Zobacz nowy hipersamochód TOYOTA GAZOO Racing Sébastien Ogier rajdowym mistrzem świata 2020 Sébastien Ogier rajdowym mistrzem świata 2020 Dowiedz się więcej TOYOTA GAZOO Racing zwycięża w Bahrajnie TOYOTA GAZOO Racing zwycięża w Bahrajnie Ostatni wyścig TS050 HYBRID Rajd Dakar 2021 Rajd Dakar 2021 Kierowcy i samochody Toyoty gotowe do nowych wyzwań Toyota GR Super SPORT Toyota GR Super SPORT Hipersamochód z wyścigowym DNA TOYOTA GAZOO Racing zwycięża w Le Mans i Turcji TOYOTA GAZOO Racing zwycięża w Le Mans i Turcji Dowiedz się więcej