Toyota umacnia swoją pozycję na rynku flotowym

Konsekwentny wzrost sprzedaży dla firm

2020-11-09


W październiku Toyota po raz kolejny odnotowała wzrost sprzedaży i liczby rejestracji. Coraz większą popularnością samochody tej marki cieszą się zwłaszcza wśród firm. Najpopularniejszym modelem flotowym Toyoty jest Corolla.

Toyota nie raz udowodniła, że potrafi dotrzeć ze swoją ofertą zarówno do klientów indywidualnych, jak i do firm. Od lat konsekwentnie buduje swoją pozycję na rynku flotowym, wykorzystując takie narzędzia, jak bogato wyposażone modele o niskich kosztach utrzymania, atrakcyjne warunki finansowania, a ostatnio również specjalistyczną sieć dilerską Toyota Professional. Takie postępowanie przyniosło efekty w postaci systematycznego zwiększania udziału w tej części rynku. Jest to widoczne od kilku miesięcy w wynikach sprzedaży, pomimo trudnych warunków spowodowanych pandemią.

Sprzedaż flotowa odpowiada za 70% łącznej sprzedaży samochodów Toyoty w Polsce. Stąd też bardzo dobre wyniki na tym rynku sprawiły, że Toyota stała się w 2020 roku najpopularniejszą marką motoryzacyjną w kraju.

Firmy coraz chętniej kupują nowe modele i hybrydy

W październiku Toyota odnotowała wzrost sprzedaży na rynku flotowym. Firmy kupiły w tym czasie łącznie 4970 samochodów tej marki, czyli o 1098 aut więcej niż w tym samym okresie 2019 roku (+28%). Toyota była drugą najczęściej wybieraną marką na rynku flotowym.

Firmy wybierają najczęściej takie modele, jak Corolla, RAV4 i Yaris. W ubiegłym miesiącu sprzedaż Corolli na rynku flotowym wyniosła 1845 aut. Drugie miejsce zajęło RAV4 z wynikiem 1571 aut (+777 egz. vs 2019), zaś trzecie Yaris z wynikiem 1430 aut (+606 egz. vs 2019).

Coraz większą popularnością na rynku flotowym cieszą się hybrydy. Stanowią one już 61,4% wszystkich samochodów Toyoty kupionych przez klientów flotowych. Przedsiębiorcy doceniają samochody hybrydowe za wyjątkowo wydajny napęd, niskie koszty użytkowania oraz nowoczesne technologie. W podejmowaniu decyzji pomaga także dobrze skonstruowana oferta dla firm oraz wysoka wartość rezydualna hybryd.

„Bardzo nas cieszy rosnące zainteresowanie firm naszymi modelami. Nowa Corolla stała się bardzo silnym graczem na rynku flotowym. Podobnie nowy Yaris szybko przekonał do siebie managerów flotowych i właścicieli firm swoją niespotykaną w segmencie B jakością, wydajnością napędu hybrydowego, zaawansowanymi technologiami i prestiżowym wyglądem. Pozycję Yarisa wzmacnia także to, że obok nowego modelu wciąż dostępny jest Yaris Classic w bardzo atrakcyjnych cenach. Ponadto modę na SUV-y i crossovery dobrze zagospodarowują modele RAV4 i Toyota C-HR” – powiedział Mirosław Sochacki, Corporate Sales Manager Toyota Motor Poland.

Toyota liderem rejestracji w Polsce

W październiku zarejestrowano 5998 samochodów Toyoty, co dało marce pozycję lidera rynku z 15-procentowym udziałem. Liczba rejestracji Toyoty w tym miesiącu była o 2% wyższa rok do roku, przy spadku całego rynku o 15%.

Tak doskonałe wyniku uzyskano głównie dzięki sukcesowi marki na rynku flotowym. Klienci flotowi odpowiadają za 70% całkowitej liczby rejestracji (4184 egz.). Wśród klientów indywidualnych Toyota zajmuje pierwsze miejsce (zarejestrowano 1814 egz.).

Od początku roku zarejestrowano łącznie 48 082 egz. Toyoty. Jest to o 6% mniej niż miało to miejsce od stycznia do października 2019 roku, jednak przy spadku całego rynku o 27% Toyota umocniła swoją pozycję, zwiększając udział w rynku do 14,3%.

Najczęściej wybierane modele to Corolla i Yaris

Najpopularniejszym modelem Toyoty i drugim najczęściej rejestrowanym w kraju w październiku był Yaris z wynikiem 1623 rejestracji. Corolla zanotowała 1374 rejestracji, RAV4 – 1167 aut. W pierwszej dziesiątce znalazła się także Toyota C-HR (743 egz.). Najpopularniejszym samochodem segmentu A było AYGO (445 egz.).

Jeśli przyjrzymy się danym od stycznia do października, zobaczymy, że kolejność zmieniła się tylko nieznacznie. Najpopularniejszym modelem Toyoty była Corolla (13 974 egz.), która zajęła drugie miejsce w kraju. Tuż za Corollą uplasował się Yaris (12 132 egz.), na szóstym miejscu RAV4 (7 266 egz.), a na siódmym Toyota C-HR (6 787 egz.).

„Obecne czasy są wielkim wyzwaniem pod względem sprzedaży produktów i usług do firm. Wiele strategii, które z sukcesem funkcjonowały jeszcze do niedawna, wymagały zmian i adaptacji do nowych warunków. Tym bardziej cieszy nas zaufanie ze strony firm, które w tych trudnych czasach postawiły na naszą markę” – podkreślił Mirosław Sochacki.

„Oprócz zamówień ze strony naszych stałych klientów rozpoczęliśmy także współpracę z wieloma nowymi podmiotami. Firmy doceniły tym samym stabilną pozycję Toyoty oraz fakt, że nasza sieć autoryzowanych dilerów zachowuje ciągłość operacji i prowadzi działalność w pełnym rygorze sanitarnym. Bardzo ważnym atutem Toyoty jest także dostępność samochodów – w naszym przypadku znakomita większość modeli dostępna jest od ręki dzięki doskonałemu planowaniu dostaw” – podsumował Mirosław Sochacki.

Dowiedz się więcej

Corolla zdominowała polski rynek flotowy Corolla zdominowała polski rynek flotowy Dowiedz się więcej Toyota bZ Compact SUV Concept Toyota bZ Compact SUV Concept Bezemisyjny pojazd z linii bZ Ranking Consumer Reports Ranking Consumer Reports Toyota i Lexus liderami zestawienia Toyota Prius 5. generacji Toyota Prius 5. generacji Światowa premiera i debiut nowego napędu plug-in hybrid Poznaj Toyotę GR86 Poznaj Toyotę GR86 Nowe auto driftingowe Kuby Przygońskiego Taiichi Ohno w Automotive Hall of Fame Taiichi Ohno w Automotive Hall of Fame Dowiedz się więcej Sztuczna inteligencja a bezemisyjne napędy Sztuczna inteligencja a bezemisyjne napędy Toyota Research Institute Nowa generacja systemów bezpieczeństwa Toyota T-MATE Nowa generacja systemów bezpieczeństwa Toyota T-MATE Większe możliwości Yarisy w kolorze Spicy Orange Yarisy w kolorze Spicy Orange Nowości w roku modelowym 2023 Lekki użytkowy van elektryczny Lekki użytkowy van elektryczny Nowy projekt Toyotay i partnerów Wymienne baterie do samochodów Wymienne baterie do samochodów Dowiedz się więcej o nowym projekcie Klub Rekordowych Przebiegów Klub Rekordowych Przebiegów Pochwal się trwałością swojej Toyoty