Sojusz kapitałowy Toyoty i Subaru

Długofalowa współpraca i partnerstwo

30-09-2019

Chcąc wzmocnić długofalowe partnerstwo, Toyota i Subaru podpisały nową umowę o sojuszu kapitałowym. Tym samym Toyota zwiększyła swoje udziały w Subaru Corporation do 20% (z 16,83%).

W obliczu zmian, które zachodzą obecnie w branży motoryzacyjnej i obejmują 4 kluczowe dziedziny – łączność z internetem, autonomiczność, współdzielenie pojazdów i elektryfikację (CASE), Toyota i Subaru łączą siły, by produkować jeszcze lepsze samochody.

Nowe technologie i produkty

Współpracę biznesową Toyota i Subaru podjęły w 2005 roku. Od tego czasu firmy te produkowały dla siebie nawzajem różne modele i wspólnie opracowywały bliźniacze sportowe coupé Toyota GT86 i Subaru BRZ.

W czerwcu br. ogłoszono również współpracę przy projektowaniu platformy dla samochodów elektrycznych na baterie (BEV). Kolejnym krokiem będzie budowa opartego na niej samochodu z napędem AWD Subaru i zelektryfikowanymi układami napędowymi Toyoty.

W ramach zacieśnionej współpracy Toyota i Subaru planują również wspólne prace projektowe nad nowym modelem 4x4 oraz kolejnymi generacjami GT86 i BRZ.

Subaru do swoich modeli zamierza wprowadzić napęd Toyota Hybrid System, po udanej adaptacji do SUV-a Crosstrek Hybrid, produkowanego na rynek amerykański.

Producenci będą współpracować również w dziedzinie łączności samochodów z internetem i autonomicznego prowadzenia.

Sojusz kapitałowy

Na mocy zawartej umowy Toyota zwiększy swoje udziały w Subaru z 16,83% do 20%. Zyska tym samym 20-procentowe prawo głosu, co sprawi, że Subaru stanie się spółką zależną Toyota Motor Corporation.

Subaru z kolei przejmie akcje Toyoty o takiej samej wartości (do 80 miliardów jenów).

Współpraca ta pozwoli Toyocie i Subaru wejść na nowy poziom rozwoju wykraczający poza to, co każda z firm mogłaby osiągnąć samodzielnie. Jednocześnie obie japońskie marki zachowają własną indywidualność.

Dowiedz się więcej

LOTOS i Toyota stawiają na transport zasilany wodorem LOTOS i Toyota stawiają na transport zasilany wodorem Dowiedz się więcej Welwalk WW-2000 Welwalk WW-2000 Poznaj nową generację robota rehabilitacyjnego Toyoty Platform 4 – autonomiczny samochód Toyoty Platform 4 – autonomiczny samochód Toyoty Dowiedz się więcej Owocna współpraca Toyoty i CaetanoBus Owocna współpraca Toyoty i CaetanoBus Autobus z wodorowym napędem Rozpoczęły się testy generatora na ogniwa paliwowe Rozpoczęły się testy generatora na ogniwa paliwowe Toyota rozpoczyna produkcję nowego silnika Toyota rozpoczyna produkcję nowego silnika Dowiedz się więcej Toyota e-Palette w specjalnej edycji Tokyo 2020 Toyota e-Palette w specjalnej edycji Tokyo 2020 Dowiedz się więcej Nedo, Sharp i Toyota Nedo, Sharp i Toyota Przetestują baterie słoneczne Toyota i Subaru rozszerzają kooperację Toyota i Subaru rozszerzają kooperację Powstanie elektryczny SUV Toyota C-HR Toyota C-HR Poznaj nowy stopień wyrafinowania Toyota liderem innowacyjnych rozwiązań w motoryzacji Toyota liderem innowacyjnych rozwiązań w motoryzacji 4 214 patentów w 2015 r. Toyota Mirai z funkcją łączności satelitarnej Toyota Mirai z funkcją łączności satelitarnej Eksperymentalna wersja