Toyota w fabryce Honsha rozpoczęła testy generatora na ogniwa paliwowe

Trwają prace nad technologiami zwiększającymi efektywność użycia wodoru

19-09-2019

W swojej fabryce Honsha w Japonii Toyota zainstalowała stacjonarny generator na ogniwa paliwowe. Do jego stworzenia wykorzystano technologie stosowane w wodorowym sedanie Mirai. Jeżeli program testów zakończy się pomyślnie, podobne generatory będą montowane w fabrykach, biurowcach i innych obiektach Toyoty.

Generator Toyoty na ogniwa paliwowe

Toyota w oparciu o technologie stosowane w swoim wodorowym sedanie Mirai opracowała stacjonarny generator na ogniwa paliwowe (generator FC). W fabryce Honsha w Toyota City w prefekturze Aichi rozpoczęły się już testy nowego urządzenia.

Generator FC został zbudowany z 2 zestawów ogniw paliwowych, 2 jednostek sterujących PCU i 2 baterii niklowo-wodorkowych, a więc podwójnego pakietu komponentów napędu wodorowego Toyoty Mirai. Użycie części z seryjnie produkowanego modelu pozwoliło na znaczne obniżenie kosztów tego urządzenia.

Generator FC został opracowany wspólnie przez Toyota Motor Corporation i Toyota Energy Solutions.

Toyota :: Testy generatora na ogniwa paliwowe
Program testowy w fabryce Honsha

Program testowy, który właśnie ruszył w fabryce Honsha, zakłada, że urządzenie będzie pracowało przez 24 godziny na dobę i wytwarzało 100 kilowatów energii. Zostanie zweryfikowana stabilność pracy urządzenia, jego trwałość i łatwość obsługi, a także wydajność energetyczną

Po zakończeniu testów Toyota planuje wprowadzić generatory FC jako wewnętrzne źródła prądu w pozostałych fabrykach. Paliwem dla nich będzie m.in. wodór emitowany podczas produkcji i testów komponentów napędu na ogniwa paliwowe. W ten sposób Toyota planuje wprowadzić do użytku technologie zwiększające efektywność użycia wodoru.

Program Toyota Environmental Challenge 2050

W roku 2015 Toyota ogłosiła program Toyota Environmental Challenge 2050. Zakładał on ograniczenie do 2050 roku wpływu działalności koncernu na środowisko niemal do zera. Jednym z 6 priorytetów programu jest wyeliminowanie emisji CO2 przez fabryki firmy. Toyota nieustannie wprowadza więc do swoich zakładów kolejne rozwiązania, które ograniczają emisję CO2 procesów produkcyjnych.

Co więcej, Toyota zamierza szeroko stosować generatory FC nie tylko w fabrykach, lecz również w innych obiektach. To wiąże się z prowadzeniem dalszych badań naukowych i prac rozwojowych.

Specyfikacja generatora FC
Szerokość × długość × wysokość 2,3 × 4,5 × 2,5 m
Główne komponenty pochodzące z układu napędowego Toyoty Mirai Zestaw ogniw paliwowych, jednostka sterująca PCU, bateria niklowo-wodorkowa, kompresor powietrza
Znamionowa moc wyjściowa 100 kW
Sprawność wytwarzania energii (na wyjściu) Cel: 50% lub więcej
Napięcie znamionowe | liczba faz | częstotliwość AC 210 V | trzy fazy | 50/60 Hz
Typ ogniw paliwowych Ogniwa z elektrolitem polimerowym
Czystość wodoru 99,97%
Czas uruchamiania 40 s (czas do osiągnięcia mocy znamionowej)
Toyota :: Testy generatora na ogniwa paliwowe

Dowiedz się więcej

Wielkogabarytowe ciężarówki na wodór Wielkogabarytowe ciężarówki na wodór Testy ruszą wiosną 2022 roku Wodorowy generator prądu Wodorowy generator prądu Wspólny projekt Toyoty i Energy Observer Developments Moving e – mobilny system zasilania awaryjnego Moving e – mobilny system zasilania awaryjnego Wspólny projekt Toyoty i Hondy Welwalk WW-2000 Welwalk WW-2000 Poznaj nową generację robota rehabilitacyjnego Toyoty Owocna współpraca Toyoty i CaetanoBus Owocna współpraca Toyoty i CaetanoBus Autobus z wodorowym napędem Toyota rozpoczyna produkcję nowego silnika Toyota rozpoczyna produkcję nowego silnika Dowiedz się więcej Toyota e-Palette w specjalnej edycji Tokyo 2020 Toyota e-Palette w specjalnej edycji Tokyo 2020 Dowiedz się więcej Nowa Toyota C-HR Concept Nowa Toyota C-HR Concept Nowa wizja przyszłości Toyota Central Europe liderem sprzedaży aut użytkowych Toyota Central Europe liderem sprzedaży aut użytkowych Więcej Nowy rekord Toyoty w Polsce Nowy rekord Toyoty w Polsce Ponad 200 000 sprzedanych hybryd Części do klasycznych modeli i aut z linii GR Części do klasycznych modeli i aut z linii GR Sprawdź szczegóły Corolla zdominowała polski rynek flotowy Corolla zdominowała polski rynek flotowy Dowiedz się więcej